ΚΥΠΕΛΛΟ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ Ν.Ο.ΣΥΡΟΥ

Ο ιστορικός Ναυτικός όμιλος Σύρου (με δύο διοργανώσεις πανελληνίων πρωταθλημάτων ανδρών το 1990 και το 2005, δύο φυναικών το 2015 και το 2017 και μία παγκοσμίου το 2016 στο ενεργητικό του  και ) διοργανώνει κάθε δύο χρόνια (εδώ και 34 χρόνια) ένα κύπελλο υποβρύχιας αλιείας για ναυτικούς ομίλους. Πολυνίκης στο παραδοσιακό αυτό κύπελλο είναι με 4 κατακτήσεις ο Ρομπέρτο Κάλιτς.

ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΙ ΕΤΟΣ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΝΙΚΗΤΕΣ
     
1ο 1983 Ατομικό 1)  Β. Βαρθαλίτης
     
2ο 1984 Ατομικό 1)  Τζ. Ανκίνι ΙΤΑΛΙΑ
    2)  Λ. Παπαγιαννόπουλος Ν.Ο.Τ.Κ
    3)  Μαυράκης Ν.Ο.Σύρου
     
3ο 1986 Ομαδικό 1)     Ρ. Κάλιτς Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
    2)     Λ. Παπαγιαννόπουλος – Μ. Κάραβος Ν.Ο.Τ.Κ
    3)     Γ. Καπέλλας – Μακρυωνίτης Ν.Ο.Σύρου
     
4ο 1988 Ομαδικό 1)  Λ. Παπαγιαννόπουλος – Μ. Κάραβος Ν.Ο.Τ.Κ
  28-Αυγ 2)  Γ. Καπέλλας – Α. Κούρτογλου Ν.Ο.Σ.
    3)  Σ. Κονταξόπουλος – Σ. Ποπολάνος ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΣΩΜΑ
     
5ο 1992 Ομαδικό 1) Ρ. Κάλιτς – Ν. Κουκούλας Ν.Ο.ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
  3-Ιουλ 2) Θ. Βουρακίδης – Π. Εξαρχίδης Γ.Σ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
    3)  Γ. Καπέλλας – Α. Κουρτογλου Ν.Ο.Σ.
     
6ο 1994 Ομαδικό 1)  Τ. Ντάγκας – Ν. Αϊβαλιώτης ΣΥΡΟΣ Ι
  3-Ιουλ 2)  Γ. Δούναβης – Τορναζάκης Ν.Ο.Σ.
    3)  Υδραίος – Βασιλειάδης ΓΛΑΥΚΟΣ
     
7ο 1996 Ομαδικό 1)  Ρ. Κάλιτς – Σταφύλης – Κωστανάσιος Ν.Ο.ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
  7-Ιουλ 2)  Π. Σάλακας – Λ. Δερτιλής ΓΛΑΥΚΟΣ Ι
    3)  Ν. Ρουμπέας – Α. Ρουμπέας – Παρπόδης ΕΛΘΕ Ι
     
8ο 1998 Ομαδικό 1)  Ν. Καμπάνης – Β. Μπίμπας ΠΟΡΤΟ ΧΕΛΙ
  5-Ιουλ 2)  Στ. Βραμόγλου – Κ. Μαμάσης – Δ. Καλιοτζής Σ.Φ.Υ.Κ.Θ.
    3)  Χ. Γιάτσιος – Κ. Τσόχας – Ν. Τσόχας Ν.Ο. ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ
     
9ο 2000 Ομαδικό 1) Β. Ζωνομέσης – Θ. Βουρακίδης Ν.Ο.Βούλας
  2-Ιουλ 2) Δ. Κόλλιας – Δ. Καράκης ΓΛΑΥΚΟΣ ΙΙ
    3) Ρ. Κάλιτς – Β. Μαργέτης – Γ. Γερασίμου Ν.Ο. Νέας Μάκρης
     
10° 2002 Ομαδικό 1) Ρ. Κάλιτς – Β. Μαργέτης – Γ. Γερασίμου Ν.Ο. Νέας Μάκρης
  7-Ιουλ 2) Ν. Καμπάνης – Β. Μπίμπας ΠΟΡΤΟ ΧΕΛΙ
    3) Γ. Δούναβης – Μ. Βαρθαλίτης Ν.Ο.Σύρου
     
11° 2008 Ομαδικό 1) Ν. Καμπάνης – Β. Μπίμπας ΠΟΡΤΟ ΧΕΛΙ
  6-Ιουλ 2) Κ. Μητρόπαπας – Γ. Δούναβης Ν.Ο.Σύρου
    3) Π. Σάμιος – Ζαράνης   Ν.Ο.Σύρου
     
12° 2010 Ομαδικό 1) Βαρθαλίτης – Φίτρος – Τριανταφύλλου Ν.Ο.Σύρου
  4-Ιουλ 2) Κάλιτς – Κωστανάσιος – Νικολαΐδης Ν.Ο.Β – Γλαύκος
    3) Σάμιος – Μώτος – Ζαράνης   Ν.Ο.Σύρου
     
13° 2012 Ομαδικό 1) Σάμιος – Ζαράνης – Ν.Ο.Σύρου
  8-Ιουλ 2) Παπακωνσταντής – Δούναβης – Βασιλακόπουλος Ν.Ο.Σύρου
    3) Πάπιτσης – Σέγκος Ν.Ο.Σύρου
     
14° 2013 Ομαδικό 1) Σάμιος – Ζαράνης – Τάνταλος Ν.Ο.Σύρου
  28-Ιουλ 2) Παπακωνσταντής – Δούναβης – Ζωνομέσης Ν.Ο.Σύρου
    3) Πάπιτσης – Σέγκος – Μαραγκός Ν.Ο.Σύρου
     
15° 2015 Ομαδικό 1) Κωστανάσιος – Σωτήραλης – Γκαρτσεβιτς
  4-Οκτ 2) Δούναβης – Παπακωνσταντής – Ζαρμπόνης
    3) Αραγιάννης – Βαρθαλίτης